akcja charytatywna Akcje społeczne Zdrowie

Aukcja charytatywna Polskiej Misji Medycznej dla Afganistanu

Aukcja charytatywna Polskiej Misji Medycznej dla Afganistanu
Polska Misja Medyczna zorganizowała aukcję fotografii i książek, z której dochód dostanie przekazany na pomoc medyczną dla Afganistanu. To wyjątkowa okazja do zakupu zdjęć Krzysztofa Millera z kolekcji Agencji Gazeta i wielu innych, wybitnych fotografii wykonanych przez polskich artystów podczas ich pobytu w Afganistanie.Wśród fotografów wspierających akcję pomocy dla Afganistanu znaleźli się m.in. Maciej Moskwa (Gazeta Wyborcza), Marcin Suder (Outriders), Wojciech Grzędziński (laureat World Press Photo 2011), Andrzej Meller (National Geographic Polska). Wielbiciele sztuki na aukcji znajdą również albumy „Nadal boję się krzyku” Witolda Krassowskiego, „Afganistan jest w nas” Maksymiliana Rigamonti i „Polski Afganistan” Marcina Ogdowskiego i Marcina Wójcika oraz książki Wojciecha Jagielskiego „Modlitwa o deszcz” z autografem.Na akcji znalazła się również biżuteria z lapis lazuli, przekazana przez byłego konsula RP w Afganistanie, Marcina Krzyżanowskiego. Ręcznie wykonane naszyjnik i zawieszka trafiły do polski z afgańskiej pracowni, w której zostały ręcznie wykonane. Kamień w głębokim niebieskim kolorze przypomina rozgwieżdżone niebo, a jego niezwykły kolor wykorzystał zarówno Michał Anioł w sklepieniu Kaplicy Sykstyńskiej, jak i Van Gogh w Gwiaździstej nocy.

Informacja prasowa Kraków, 13 września 2021 r.

Aukcja charytatywna Polskiej Misji Medycznej dla Afganistanu

Polscy fotografowie przekazali zdjęcia na rzecz aukcji charytatywnej Polskiej Misji Medycznej. Sprzedaż zdjęć potrwa do 17 września, cała zebrana kwota zostanie przeznaczona na zakup środków medycznych dla szpitali w Afganistanie.

Wśród wybranych zdjęć znalazły się ikoniczne obrazy uchwycone przez Krzysztofa Millera, które zdobiły niezliczone artykuły i książki o Afganistanie. W gronie artystów wspierających akcję znaleźli się również m.in. Maciej Moskwa (Gazeta Wyborcza, National Geographic Traveler), Marcin Suder (Outriders), Wojciech Grzędziński (laureat World Press Photo 2011), Andrzej Meller (National Geographic Polska) i inni. Łącznie 52 fotografie to przekrój zmian, jakie w ciągu ostatnich dekad zaszły w kraju, który nie schodzi z ust świata. Wielbiciele sztuki na aukcji znajdą również albumy „Nadal boję się krzyku” Witolda Krassowskiego, „Afganistan jest w nas” Maksymiliana Rigamonti i „Polski Afganistan” Marcina Ogdowskiego i Marcina Wójcika z autografem.

Aukcję wsparł były konsul RP w Afganistanie, Marcin Krzyżanowski, który przekazał ręcznie wykonaną biżuterię z lapis lazuli, zwanym kamieniem nieba za sprawą intensywnie niebieskiego koloru. Do naszyjników dołączyły unikatowe wydania albumu zdjęć własnego autorstwa, słownik polsko-perski i „Magiczne bajki afgańskie” w polskim tłumaczeniu.

– Dzięki wsparciu polskich fotografów i dziennikarzy możemy nie tylko pomóc dotkniętym tragedią Afgańczykom, ale także przybliżyć ten kraj polskim odbiorcom. Afganistan docierał do nas głównie przez środki masowego przekazu, ukazując go z perspektywy jego roli na arenie międzynarodowej. Fotografie przekazane przez reporterów to małe narracje, codzienne historie ludzi, które toczą się z dala od polityki, w cieniu dominujących nad krajobrazem łańcuchów górskich. Ale wśród wybranych zdjęć nie zabrakło też ujęć pokazujących naturalne piękno niekończących się pasm górskich. – mówi Dorota Zadroga z Polskiej Misji Medycznej.

A to już wiesz?  Obraz w ziemi i skradziona szabla: mistrzowie kryminału o przestępstwach przeciwko zabytkom

W oblężonym Kabulu dostępnych środków medycznych wystarczy tylko na kilka dni, a kraj codziennie opuszczają kolejne międzynarodowe organizacje pomocy humanitarnej. Polska Misja Medyczna zdecydowała się powrócić z pomocą do kraju, który wspierała podczas wcześniejszych misji w latach 2001-2007, i zapewnić ciągłość funkcjonowania klinik poprzez dostarczenie leków, antybiotyków i środków opatrunkowych. Dzięki doświadczeniu lokalnych współpracowników, odpowiedzialnych za weryfikację sytuacji, polska organizacja dotrze do miejsc, w których niezbędna jest natychmiastowa pomoc.

Wesprzyj pomoc Polskiej Misji Medycznej w Afganistanie:
• kup wybrane zdjęcie z kolekcji SOS Afganistan: allegro pl/charytatywni/polska-misja-medyczna/cele/sos-afganistan
• ustaw płatność cykliczną w Twoim banku na działania PMM lub na pmm.org pl/chce-pomoc
• przekaż darowiznę na numer konta Polskiej Misji Medycznej: 62 1240 2294 1111 0000 3718 5444 z dopiskiem Afganistan.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy