Wiadomości branżowe

?City break? spontaniczny urlop dla oszczędnych

?City break? spontaniczny urlop dla oszczędnych
Październik i listopad to najlepszy okres na tak zwany wyjazd typu „city break” . Kilkudniowe, gdyż trwające od dwóch do maksymalnie 4 dni ekspresowe podróże, to wyjazdy ukierunkowane na zwiedzanie dużych miast i weekendowy wypoczynek. Z roku na rok cieszą się one coraz większą popularnością pośród Polaków – informuje Tripsta.W roku 2013 jedna trzecia dorosłych Polaków (33%) przynajmniej raz uczestniczyła w wyjeździe długoterminowym (5 i więcej dni), a ponad jedna czwarta (27%) w wyjeździe krótkoterminowym (2–4 dni). W tym roku, na co najmniej dwa dni w celach wypoczynkowych lub turystycznych zamierza wyjechać ponad połowa badanych  – wynika z raportu CBOS „Wyjazdy wypoczynkowe Polaków w 2013 i plany na rok 2014”. Nie dziwi zatem, że wyjazdy typu „city break”, to popularny sposób podróżowania dla osób, które cenią nie tylko swój czas, ale również rozsądne wydatki.Gdzie i kiedy na „city

Październik i listopad to najlepszy okres na tak zwany wyjazd typu ?city break? . Kilkudniowe, gdyż trwające od dwóch do maksymalnie 4 dni ekspresowe podróże, to wyjazdy ukierunkowane na zwiedzanie dużych miast i weekendowy wypoczynek. Z roku na rok cieszą się one coraz większą popularnością pośród Polaków ? informuje Tripsta.

W roku 2013 jedna trzecia dorosłych Polaków (33%) przynajmniej raz uczestniczyła w wyjeździe długoterminowym (5 i więcej dni), a ponad jedna czwarta (27%) w wyjeździe krótkoterminowym (2?4 dni). W tym roku, na co najmniej dwa dni w celach wypoczynkowych lub turystycznych zamierza wyjechać ponad połowa badanych  ? wynika z raportu CBOS ?Wyjazdy wypoczynkowe Polaków w 2013 i plany na rok 2014?. Nie dziwi zatem, że wyjazdy typu ?city break?, to popularny sposób podróżowania dla osób, które cenią nie tylko swój czas, ale również rozsądne wydatki.

Gdzie i kiedy na ?city break??

Pośród najpopularniejszych destynacji wybieranych przez Polaków na krótkoterminowy wyjazd w miesiącu październiku i listopadzie znajdziemy: Paryż, Amsterdam oraz Frankfurt, wynika z danych Tripsta. W dalszej kolejności pojawiły się Ateny, Lizbona oraz Praga. Na bilet ze stolicy do Paryża średnio wydaliśmy 665 pln, natomiast do Amsterdamu 621 pln. Port Lotniczy Frankfurt, zajmujący pierwsze miejsce pod względem obsługiwanych połączeń międzynarodowych, stanowi doskonałą ?bazę wypadową? do dalszych wypraw w kierunku europejskich stolic. A w tych, nawet podczas jesiennych dni – jest co robić. W samym Paryżu w listopadzie mamy szansę wziąć udział w Paris Photo. Stać się częścią Le Beaujolais Nouveau, czyli jedynego w swoim rodzaju festiwalu młodego wina. W stolicy Francji w tym czasie warto również wziąć udział w Lancement des Illuminations, kiedy to uruchamiane jest świąteczne oświetlenie na Champs-Elysees.

Jak destynacje najczęściej wybierają mieszkańcy innych krajów? Rosjanie, za cel weekendowych podróży najchętniej wybierali Berlin. Równie chętnie dokonywali rezerwacji biletów do Wiednia i Stambułu. Grecy z kolei upodobali sobie najbardziej na destynacje ?city break? Rzym, Londyn i Paryż, a Rumunii Ateny i Amsterdam. Ceny biletów wahały się od 580 pln (lot z Rumuni do Aten) do 1764 pln (lot z Rosji do Berlina).

A to już wiesz?  Rowerowe atrakcje na Woodstock - Allegro pokazuje plany swojej strefy

Najlepszym terminem na ?city break? w Polsce był pierwszy weekend października, natomiast w listopadzie popularność krótkoterminowych rezerwacji wzrosła między 8, a 11 listopada ? informuje Tripsta. Fakt ten nie dziwi, że względu na przypadające w dniu 11 listopada Święto Niepodległości. Przy decyzji o jednodniowym urlopie, zyskujemy 4 dni wolnego oraz możliwość komfortowego wyjazdu zagranicznego. Również wśród Rosjan pierwszy weekend października cieszył się największą popularnością. Z kolei Grecy najwięcej krótkoterminowych rezerwacji dokonali między 17 a 19 października, a Rumuni miedzy 7 a 9 listopada.

Niskie koszty krótkich podróży

Jak wynika z danych Tripsta, Polacy zdecydowani na krótkoterminowy wyjazd, tak jak mieszkańcy Grecji i Rumuni, najczęściej rezerwują bilet lotniczy na dwa tygodnie przed planowaną datą wylotu. W ten sposób postępuje, aż 11 proc. polskich podróżujących. Decyzja użytkownika o wyjeździe podjęta jest niemal natychmiastowo i wielu przypadkach wiąże się z niską ceną biletu lotniczego. Wykorzystując takie okazje Rosjanie najczęściej rezerwują lot na tydzień przed podróżą.

Coraz częściej myśląc o ?city break? korzystamy usług z tradycyjnych przewoźników. Do najpopularniejszych przewoźników w Polsce należą PLL LOT, Lufthansa, czy Air France. Przewoźnicy oferują w okresach poza szczytem, czyli od lutego do maja oraz od końca września do grudnia korzystne cenowo połączenia do europejskich stolic. Natomiast podróżujący tanimi liniami lotniczymi, czyli tak zwanymi liniami ?low cost? mogą liczyć na dodatkowe oszczędności. W przypadku spakowania się tylko w bagaż podręczny o wadze do 10 kg, zwykle nie muszą dopłacać za bagaż. 

Źródło danych: Powyższe wyniki pochodzą z danych na temat rezerwacji dokonanych przez Tripsta na miesiąc październik i listopad 2014. Wyniki dotyczą wyjazdów od 3 do 4 dni i zawierają przynajmniej jeden dzień weekendu (sob/nd).


dostarczył infoWire.pl

Źródło Tripsta. Dostarczył

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy