Aktualności LIFESTYLE muzyka

Piękno muzyki Sergiusza Rachmaninowa…

Piękno muzyki Sergiusza Rachmaninowa…
Sergiusz Rachmaninow to rosyjski kompozytor, który tworzył

Data publikacji: 2020-05-29
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Piękno muzyki Sergiusza Rachmaninowa…
Kategoria: LIFESTYLE, Muzyka

Sergiusz Rachmaninow to rosyjski kompozytor, który tworzył genialnie.

Piękno muzyki Sergiusza Rachmaninowa… LIFESTYLE, Muzyka - Sergiusz Rachmaninow to rosyjski kompozytor, który tworzył genialnie.

Sergiusz Rachmaninow to rosyjski kompozytor, który tworzył genialnie. Jego utwory przybliża najnowsza płyta polskiej pianistki Beaty Szałwińskiej i rosyjskiego basa Aleksandra Anisimova, która już wkrótce ukaże się w ramach wydawnictwa Hanssler Classic jako owoc marcowego nagrania w Warszawie. Wydanie tej płyty jest opóźnione w związku z wybuchem pandemii. 

Beata Szałwińska i Alexander Anisimov to duet, który okazuje swoją fascynację i uwielbienie dla twórczości Siergieja Rachmaninowa. Jak pierwszy raz usłyszałam śpiew Alexandra, poczułam, że urodził się po to, by śpiewać Siergieja – mówi pianistka. Ja od zawsze uwielbiałam grać jego utwory fortepianowe. Gdy występujemy z tym repertuarem jesteśmy pogrążeni w pewnego rodzaju ekstazie, w twórczym, magicznym uniesieniu. Czas się zatrzymuje, a my zamieniamy się w wielkie wzruszenie, wywołane pięknem tej niezwykłej muzyki.

W pieśniach Rachmaninowa kryją się wielkie emocje. Genialną muzykę uzupełnia przesycona rosyjskim duchem, pełna zadumy liryka, w której znaleźć można zarówno miłość i ból, cud życia i piękno natury, a także przemijanie i tęsknotę. Wszystko razem tworzy dzieło, które obezwładnia. 

Twórczość Sergiusza Rachmaninowa zawsze była obecna w moim życiu. Od małego dziecka była moją miłością i fascynacją – zdradza Beata Szałwińska. Jego genialne utwory nie tylko fortepianowe, ale również kameralne, orkiestrowe i pieśni od zawsze poruszały we mnie wyjątkowo czułe struny. Dzięki tej muzyce poczułam głębiej siebie i dzięki temu zrozumiałam na czym polega fenomen tych wzruszających kompozycji. Otóż ich magia sprawia, że wciąż na nowo chce się wracać do wybranych dzieł, odnajdując w nich za każdym razem coś świeżego. Ich piękno i uniwersalny przekaz głęboko zapadają w nasze dusze, wywołując lawinę uczuć, uruchamiając tęsknoty i wspomnienia.

Sergiusz Rachmaninow w swych pieśniach opowiada uniwersalne ludzkie historie skoncentrowane na wewnętrznych przeżyciach człowieka – od tych lirycznych, poprzez bardziej melodramatyczne, aż po wysubtelnione liryki. Do najbardziej popularnych należą: „Nie śpiewaj, piękna”, „Sen”, „Bzy”, „W milczeniu nocy tajemnym”, „Tutaj jest tak pięknie”, „Wiosenne wody”, „Polubiłam smutek swój” czy „Wokaliza”.

A to już wiesz?  MARGARET - SPOTKANIE AUTORSKIE - ŁÓDŹ

Spośród ogromnego zbioru blisko 50 pieśni na naszą płytę wybraliśmy 24 utwory, które wykonujemy 
w duecie oraz 6 transkrypcji pieśni na fortepian, które Beata zaprezentuje solo – zdradza Alexander Anisimov. Trudno nam było zdecydować, co powinno znaleźć się na płycie, bo wszystkie kompozycje są wyjątkowe… Siergiej Rachmaninow to po prostu ja – czuję to, co przekazuje w swojej muzyce zupełnie tak, jakby napisał to dla mnie… To coś niesamowitego, wielkie, życiowe odkrycie.

Opracowanie pieśni na fortepian, które znajdą się na płycie Beaty i Alexandra to oryginalne transkrypcje napisane przez samego Sergiusza Rachmaninowa i Frederica Meindersa. Patronat nad płytą objęło Radio dla Ciebie oraz Ministerstwo Kultury Luksemburga.

Alexander Anisimov i Beata Szałwińska podobnie jak ich ulubiony kompozytor mieszkają poza swoją ojczystą ziemią – on żył w USA, oni w Luxemburgu. Oboje czują więc tę samą tęsknotą za ziemią, na której dorastali. Alexandra i Siergieja Rachmaninowa łączy dodatkowo rosyjska dusza, do której zresztą Polce Beacie jest bardzo blisko. Podobne są tęsknoty, podobne wzruszenia i uczucia, które wywołują dreszcze i łzy. Artyści przekazują te emocje w swoim wykonaniu pieśni solo i w duecie w myśl tego, co kiedyś powiedział sam Rachmaninow, że „muzyka powinna wyrażać ojczyznę, jego miłości, religię, książki, które wywarły na niego największy wpływ, obrazy, które kocha…” 

Siergiej Wasiljewicz Rachmaninow – rosyjski kompozytor, pianista i dyrygent, żyjący w latach 1873-1943. Jeden z najwybitniejszych pianistów XX wieku oraz jeden z najpopularniejszych kompozytorów, tworzącym oryginalną i inspirującą muzykę. Mówi się, że to Rachmaninow wprowadził muzykę rosyjską w XX wiek. W dziedzinie kompozycji dostarczał publiczności arcydzieło za arcydziełem, m.in.: II i III Koncert fortepianowy, II Symfonię, 24 preludia na fortepian, chóralne Dzwony i Nieszpory, a także zbiór pieśni.

Studiował w konserwatoriach w Petersburgu i Moskwie, a od 1917 przebywał na emigracji w Stanach Zjednoczonych. Często mieszkał także w Paryżu. Jego muzyka nawiązuje do twórczości Piotra Czajkowskiego i Modesta Musorgskiego. Wiele utworów na fortepian jako pianista skomponował z myślą o sobie jako odtwórcy, starając się w pełni wykorzystać potencjał instrumentu i możliwości brzmienia. Jego kompozycje obfitują zarówno w momenty liryczne jak i wysublimowane detale harmoniczne.   Pianistyczny dorobek Rachmaninowa to przede wszystkim cztery koncerty fortepianowe, ale też liczne sonaty, symfonie, opery, utwory sakralne, a także solowa liryka wokalna i pieśni z towarzyszeniem fortepianu.

A to już wiesz?  XV jubiluszowy Festiwal Warszawa Singera

Aleksander Anisimov to rosyjski bas, solista największych scen operowych świata m.in. Metropolitan Opera, La Scala, czy Opera Bastille. Ten laureat Konkursu im. Glinki i Czajkowskiego, zadebiutował jako solista w Operze Bolszoj w 1990 roku, w tym samym roku ukończył studia, śpiewając główne role w „Jolancie” Czajkowskiego. Dwa lata później zadebiutował w Operze Paryskiej jako Stary Skazaniec w Lady Makbet Szostakowicza. Zaproszony został do debiutu w La Scali w Mediolanie jako The Grand lnquizitor w nowej produkcji Franco Zeffirellego w Don Carlo Verdiego z Luciano Pavarottim pod dyrekcją Riccardo Muti. Występował także w La Scali oraz w Teatrze Chatelet w Paryżu. Jego debiut w Metropolitan Opera miał miejsce w 1994 roku – wystąpił tam jako stary skazaniec w Lady Makbet Szostakowicza pod batutą Jamesa Conlona i od tej pory stał się regularnym gościem Metropolitan Opera. Alexander Anisimov pojawił się także jako Lodovico w premierze Otellu Verdiego z Placido Domingo i Renee Fleming, pod batutą Jamesa Levine'a, która później została nagrana przez Deutsche Grammophon. Za wykonanie roli Borysa Godunowa w Operze w Seattle został mianowany artystą roku. Aleksander był również ulubionym śpiewakiem i bliskim przyjacielem wiolonczelisty i dyrygenta Mstisława Rostropowicza.

Beata Szałwińska to wszechstronna pianistka, obdarzona wielką muzyczną osobowością. Jej twórczość charakteryzuje się mieszaniem różnych stylów i gatunków muzycznych, co sprawia, że fascynują się nią nie tylko miłośnicy klasycznych brzmień. Swoich fanów Beata Szałwińska znajduje również wśród pasjonatów jazzu i muzyki rozrywkowej, co idealnie wpisuje się w jej głębokie przekonanie, że każdy prawdziwy artysta bezustannie poszukuje swojej indywidualnej drogi i wypowiedzi. Artystka jest też założycielką ACONCAGUA PROJECT –  projektu muzycznego, którego celem jest interpretacja i rozpowszechnianie repertuaru Astora Piazzolli, jednego z twórców argentyńskiego tanga, łączącego muzykę klasyczną z innymi gatunkami i stylami muzycznymi. W ubiegłym roku Beatę Szałwińską uhonorowano prestiżową statuetką Charyzmatyczna Osobowość Muzyczna Promująca Polskę na Rynkach Międzynarodowych za jej dotychczasowe dokonania w dziedzinie kultury.

A to już wiesz?  Teatr Pieśń Kozła pracuje nad nową premierą

Kontakt dla mediów: Karina Grygielska, agencja Face it! [email protected], tel. +48 601 369 597

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Piękno muzyki Sergiusza Rachmaninowa… LIFESTYLE, Muzyka - Sergiusz Rachmaninow to rosyjski kompozytor, który tworzył genialnie.
Hashtagi: #LIFESTYLE #Muzyka

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy